[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4757: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4758: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4759: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
www.Deproniada.com • Vezi subiect - Biplan

Biplan

Biplan

Mesajde silvercrest » 22 Mar 2012, 13:13

M-am gandit sa fac un biplan din polistiren... si pentru ca varianta folosita la proiectele anterioare am avut ca dezavantaj praful si mizeria de la slefuit m-am gandit sa adopt o alta metoda... astfel incat un minim de 80-90% din treaba sa fie facuta exclusiv prin taiere cu firul cald.

In continuare o sa las pozele sa spuna mai multe...


Sectiunile taiate din placaj:
Imagine

Sectiunile folosite la fuselaj:
Imagine

Sectiunile folosite pentru aripi si respectiv stabilizator/profundor:
Imagine

.....
silvercrest
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Mar 2010, 01:46
Localitate: Ploiesti

Re: Biplan

Mesajde YR-ZBG » 11 Apr 2012, 11:44

Salutare,
Din pacate Alin cu greu isi face timp sa posteze...
La rugamnintea lui o sa incerc eu sa actualizez un pic acest topic....cu ceva imagini pe care le am si eu.
Initial a vrut ceva deosebit...se uita prin casa ce sa faca....
I-am zis ca veioze zburatoare si tot felul de "chestii zburatoare" se "purtau" la primele editii ale deproniadei. Intre timp lucrurile mai evolueaza.
Asa ca a decis ca metoda de constructie sa fie acel "ceva" ce nu s-a mai facut la deproniada.
Ideea in sine a fost sa faca un avion...cu alta metoda fata de cea pe care deja am experimentat-o in trecut la Zlin 726, zlin 50 si partial la Yak-ul pe care nu l-a finalizat anu trecut la Deproniada (de fapt nici acum nu e gata).
A zis ca vrea sa faca un biplan...si sa reduca la minim slefuitul...adica partea cea mai "pacatoasa" la depron (mai ales cand "zona de lucru" e prin sufragerie). Influenta mea a venit imediat si l-am convins sa faca ceva sa semene a AN-2....(daca tot am zburat zlinul 726, 50 in curand si 142 ...de ce sa nu avem si An-2-ul ca aeromodel).
Astfel s-a inceput "creionarea schitelor"...



-- 11 Apr 2012, 11:49 --

A urmat modelarea 3D in acad pt. a verifica daca ceea ce s-a gandit ...se "pupa", cam cum ar trebui sa arate si mai ales cam ce mai ramane de slefuit.



S-a ajuns la ceva promitator...astfel ca s-a inceput traforarea sectiunilor. Pe care le-a prezentat el mai sus.

-- 11 Apr 2012, 13:34 --

Ideea este relativ simpla.
Fuselajul a fost impartit in tronsoane, evident fiecare tronson fiind simetric fata de axa longitudinala.
S-au confectionat din placaj semisectiuni ale fiecarui tonson.
Din polistiren expandat s-au taiat cate 2 bucati de lungimi egale cu cele ale tonsoanelor. Folosind la capetele bucatilor de polistiren semisectiunile din placaj s-a decupat cu firul cald si s-au obtinut semisectiunile fiecarui tronson. Apoi cu placajele "in oglinda" s-a repetat operatia obtinandu-se si perechile semisectiunilor.
Pt. tronsoanele cu variatii mari ale formei (in zona parbrizului de ex) s-a folosit, la taierea cu firul cald si sectiunea longitudinala din placaj.
avand in vedere ce a iesit din modelarea 3D s-a decis ca fuselajul sa se termine in zona profundorului cu o forma aproximativ conica. Tot ampenajul vertical fiind facut apoi din depron alb (caserole de mici merg perfect).
S-au lipit semisectiunile si s-au obtinut tronsoanele. Slau lipit tronsoanele si s-a obtinut fuselajul.
...Acu trebe sa punem ceva poze...dar n-am (cand o reusi Alin sa le puna...sau sa imi dea sa le pun eu).
Pt. aripi s-a mers pe aceiasi idee....fara slefuit.
Ca materie prima s-a utilizat polistiren extrudat de 20mm. Folosind profilele aripilor din placaj am taiat tot cu firul cald si aripile. Din motive tehnice...legate de lungimea firului cald pe care il avem...aripile sunt din 2 bucati...profundorul dintr-o bucata.
S-au lipit semiaripile si s-au obtinut aripile. Spre surprinderea noastra aripile au o rezistenta satisfacatoare asa ca s-a decis sa nu mai ranfonsam cu nimic.
Astfel in acest punct aveam avionul complet (total neechipat). De slefuit s-a slefuit f putin in zona parbrizului...si asta datorita stangagiei in utilizarea firului cald.
Pt. aceasta etapa am o poza...cu reperele puse de forma...sa semene a avion.





-- 11 Apr 2012, 13:45 --

Capota de la motor a fost facuta prin termoformare.
Practic tronsonul de polistiren din zona botului nu a fost lipit la fuselaj ci imbracat in ipsos. Apoi extras din coaja obtinuta. Un pic de ulei dat pe interior apoi muult ipsos ...si a obtinut botul din ipsos. Evident apoi termoformarea clasica.
Practic pana in acest punct al povestii s-a obtinut un avion din polistiren (expandat fuselajul si extrudat aripile) cu un minim de slefuit.
Practic...din momentul in care au fost gata sabloanele de placaj pt tronsoane si aripi...treaba a durat cam 2-3 ore de taiat cu firul cald (deh....2 maini de stanga de la el si cu 1 de la mine... :D ).
Apoi lipitul sectiunilor si a aripilor sa zic cam 30 de minute...plus multe bolduri scoci de hartie si o noapte pt. uscare.
Avantajul metodei este ca e f usor de multiplicat...practic se poate lucra in paralel la 2-3-4 aeromodele...sau se poate fabrica doar o anumita sectiune "ranita" in zbor etc...
Acesta a fost momentul in care am decis sa incep si eu constructia unui "duplicat", avand acces la toate cele folosite de Alin pana aici.

-- 11 Apr 2012, 13:46 --

Va mai tinem la curent...si sper sa reuseasca si Alin sa intre sa posteze pozele lipsa din procesul de fabricatie.
YR-ZBG
 
Mesaje: 10
Membru din: 16 Apr 2010, 15:43

Re: Biplan

Mesajde silvercrest » 16 Apr 2012, 12:13

Multumesc mult YR-ZBG (Mihai) pentru ajutor. Am reusit si eu sa gasesc niste timp sa postez pozele din timpul fabricatiei. Noroc cu Sfintele Pasti. Cu aceasta ocazie va urez: Un Paste Fericit si Sarbatori fericite.

Incep prin a imi cere scuze ca nu am postat mai devreme poze din timpul constructiei, dar din pacate nu am avut cum.

Acum sa continui cu pozele mult asteptate:

Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Urmeaza sa uploadez si filmuletzul ca si zboara... :)


SARBATORI FERICITE
silvercrest
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Mar 2010, 01:46
Localitate: Ploiesti

Re: Biplan

Mesajde YR-ZBG » 17 Apr 2012, 09:55

Pana la filmulet mai baga detalii cu aripa de jos ;) .
Poate avem timp si ne permite vremea sa facem si o filmare cum trebuie....ca ceea ce ai acum e departe de ceea ce ar trebui sa fie.
Bafta !
YR-ZBG
 
Mesaje: 10
Membru din: 16 Apr 2010, 15:43

Re: Biplan

Mesajde silvercrest » 24 Apr 2012, 09:14

Mai am cateva poze din timpul constructiei:

Imagine

Imagine

Imagine

si cum un biplan nu este complet daca nu poate sa si lanseze diverse... i-am realizat si o trapa:

Imagine

Imagine

Din motive de centraj trapa a fost pozitionata pe CG.
Acum si un filmulet cum functioneaza:



Nu are la activ decat un singur zbor care a fost zbuciumat datorita conditiilor meteo si a centrajului un pic greu de coada.
Zborul a realizat cu ajutorul lui YR-ZBG, caruia ii multumesc mult pentru sprijin.
Daca vremea ne lasa vom face si al doilea zbor.
Si acum filmuletul mult asteptat cu zborul:

http://www.youtube.com/watch?v=H5SBmcSU ... e=youtu.be

Ne vedem la Rapa Rosie.
silvercrest
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Mar 2010, 01:46
Localitate: Ploiesti

Re: Biplan

Mesajde YR-ZBG » 25 Apr 2012, 10:07

Salut,
Din pacate n-am reusit sa mai iesim la zbor sa facem si o filmare "profi" cu lansare de parasutisti si tot ce trebuie.
Ca "pilot de incercare" o sa punctez cateva aspecte ale primului zbor:
- principalul scop...sa stea in aer 30 de secunde ...
- apoi sa vad ce si cum cu centrajul. Din pacate rafalele de vant m-au cam incurcat. In mod cert era greu de coada....dar dupa un pic de trim am rezolvat. la viteza mica zbura ca un fulg (ma rog...zbuciumat de vant), totusi la viteza mare ridica nasul. Am preferat sa il aduc jos rapid pt. a pune pb in bot si a zbura iar cu trim zero. Cum aterizarea a fost cam dura si vantul nu dadea semne ca s-ar calma am preferat sa amanam al doilea zbor....
Acum asteapta cumintel al doilea zbor...si daca totul e ok vom verifica comportarea in zbor la deschiderea trapei. ....apoi vom trece la lansarea de parasutisti..
Totusi avand in vedere comportarea de la primul zbor eu zic ca e posibil ca unghiul de incidenta sa fie o idee cam maricel....ceea ce la viteza l-ar face sa ridice botul (vantul nu m-a lasat sa ma lamuresc). In alta ordine de idei...arata bine cu elicea acea tripala....dar 2410-12D cu tripala 8x6 scoate cam 900gr tractiune statica. Avionul RTF are 420 gr. La primul zbor am simtit clar ca motorul e prea puternic desi nu am depasit ~75% throtle. Cred ca dupa vreo 2-3 zboruri....o elice bipala cam 7x4...8x4...si o viteza de evolutie mica ...va iesi ceva grozav.

Bafta...si ne vedem la RR.

-- 25 Apr 2012, 10:13 --

Mai vroiam sa zic ceva...si nu gasesc cum pot edita mesajul...
Cum spuneam mai sus...asistand la constuctia lui am decis sa imi fac si eu unu.
In acest moment se afla la stadiul de macheta...adica este complet ca si avion..dar nu are nici un fel de echipare. (servouri, echii motor etc...)

Cum RR bate la usa evident ca l-am tras pe dreapta langa Zlinul 142..care asteapta saracu sa arate ce poate.
YR-ZBG
 
Mesaje: 10
Membru din: 16 Apr 2010, 15:43


Înapoi la Silvercrest

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Sunteti destepti, tineri si frumosi. Evoluati continuu!
cron