[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4757: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4758: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4759: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
www.Deproniada.com • Vezi subiect - Model de criza

Model de criza

Reguli forum
Aici veti posta poze si filmulete cu modelele create.

Model de criza

Mesajde Mihai Gabriel » 11 Mar 2011, 22:23

Pentru ca tot e la modă CRIZA ECONOMICĂ..o sa încerc, sa fac un model de criză...care sa fie și ieftin și util. Nu o sa fie ceva spectaculos...însă va trebui sa fie un model de portbagaj, bun de ieșit pe câmp oricand...Asta doar dacă o sa reușesc...
bugetul propus pentru electronica...maxim 150 de lei (fără Rx și Tx). Modelul va trebui să aibă 4 canale, motorizat brushelles și să fie capabil să facă macar un looping și măcar un tonou. :oops: suma propusă pentru proiect...maxim 200 de lei.

-- 15 Mar 2011, 21:54 --

M-am apucat de construit. Am gasit prin curte o coala de EPS 20, ramasa de pe vremea santierului. Am luat repejor un creion, si mi-am adus aminte de masina de slefuit cu banda....si iata ce a iesit..
Aeromodel de criza_ 029.JPG
aripi sau ampenaje



Apoi am cautat prin "cutia cu maimute"..si am strans cam tot ce ar putea fi util...
Aeromodel de criza_ 034.JPG
piese la inceput


Apoi m-am asezat si am inceput sa concep...
Aeromodel de criza_ 039.JPG
aripa1

Aeromodel de criza_ 040.JPG
aripa2


si un prim ranforsaj din bete de bambus
Aeromodel de criza_ 043.JPG
ranforsaj bete bambus


apoi m-am apucat de cea mai mica piesa pe care o aveam....
Aeromodel de criza_ 047.JPG
ampenaj1


Am incheiat seara cu o mica incercare de creionare a fuselajului..nereusita....

-- 16 Mar 2011, 14:08 --

Am comandat electronica:

Acumulator 3S1P 1000mAh (11.1 V) 20C-30C Turnigy LiPo= 55 ron - Greutate 87 grame
Motor BL BM2410-12, Masa: 59g, KV: 970, 9A = 37 ron - Greutate: 59g
Adaptor elice tip PROPSAVER, ptr. ax de 3 mm =4,00RON - Greutate: 5 g
Regulator GX-20A BLMC = 43,50 ron - Greutate: 18 g cu cabluri
Elice EP1047 electric =2,70RON

total 142,2 ron

Deci, cu ce am ...sunt in buget.. :D

Magazinul spune "Forta statica de tractiune masurata, cu acumulator LiPo 3s, 2200mAh 10C si regulator Tower Pro 15 A: elice 10x4.7 - 510 grame"
Electronica va avea cu totul maxim 210 grame (am inclus receptorul si servourile Art-tech AS-100 de 9 grame.)...O sa vad modelul cu totul, dar sper sa ma incadrez in maxim 550 de grame...iar daca nu...cred ca nu-i bai...
PS. L-29 are raportul de tractiune/greutate de 0,6...si face gama completa de acrobatie.....

-- 17 Mar 2011, 22:05 --

am mai mesterit nitel....
desene..la care se vede ca nu ma prea pricep...
Aeromodel de criza_ 001.JPG
incercare desen fuselaj

Aeromodel de criza_ 003.JPG
desene rupestre



totusi..o sa-l fac asa...ca nu mai am rabdare...
Aeromodel de criza_ 007.JPG
tentativa fuselaj

-- 17 Mar 2011, 22:12 --

URRAAA O SA IASA UN BIPLAN!!!
biplan1.JPG
biplan 1

biplan2.JPG
biplan 2

-- 17 Mar 2011, 22:13 --

:lol: :lol: :lol: :lol:


-- 19 Mar 2011, 08:34 --

asteptand plecarea in week-end....am pus "biplanelul" la cantar....
surptiza ...placuta....235 de grame....ma asteptam sa iasa mult mai greu...Am pus doi acumulatori (unul in loc de motor si esc...) si sa mai tot pun inca 100 de grame...tot va fi cu tractiunea supraunitara...ceea ce e mai mult decat bine...Bineinteles ca avem su un "paznic" foarte curios... :lol:
Aeromodel de criza_ cantar.JPG
cantar1 doar piese
Mihai Gabriel
 
Mesaje: 22
Membru din: 01 Mar 2011, 23:23

Re: Model de criza

Mesajde speedryder » 20 Mar 2011, 10:51

Simpatic tare cum sta el acolo si supravegheaza
speedryder
 
Mesaje: 9
Membru din: 19 Feb 2011, 12:17

Re: Model de criza

Mesajde Mihai Gabriel » 21 Mar 2011, 19:58

Azi au venit si restul de piese...motorul, escul si mufaraia, plus elice au 111 grame...deja ma apropii de 400 de grame (are acum 375 cu totul, dar mai e de lucru la fuselaj)......dar asta e pragul maxim...
Motorul trage cu LiPo 3s: 9x3.8 - 10x7, tractiune 480 - 650 g, consum intre 8 - 12 A deci inca sunt cu tractiune supraunitara...macar o sa iasa elicopter...daca nu avion... :lol:

-- 23 Mar 2011, 21:22 --

din ce in ce mai aproape de zborul de incercare....(daca era vreme urata era gata..asa am sta mai mult pe camp...)
Ultimul cantar inainte de montajul final 414 grame. O sa mai intre eventual maxim 30-40 de grame in decoratiuni, eventual o vopsea, asta dupa primele zboruri...si daca va supravietui.

-- 24 Mar 2011, 14:33 --

:shock: ...din nou modificari cu pozele astea.... :shock:

-- 31 Mar 2011, 12:17 --

Astazi...dupa multe taraganari...suntem gata de zbor.... :roll:
si a primit niste dungi...si chiar si un con......numa sa fie cuminte si sa zboare....
Imagine

si inca o poza.....doar de o arata si dupa zbor la fel
Imagine

si la urma o sa incerc sa-i fac si o capota....daca o merita....
Imagine

-- 31 Mar 2011, 12:20 --

chiar ca sunt novice in TINIPIC-ul...asta...
mai incerc o poza....
Imagine

-- 31 Mar 2011, 12:22 --

EVRIKA...m-am prins....inca una....
Imagine

-- 31 Mar 2011, 20:26 --

Gata si zborul inaugural...

mai intai..impresii....servoul de pe directie facea pe nebunul..dar a zburat totusi... :lol:

Sedinta foto de inainte de zbor...
Imagine
Imagine

-- 31 Mar 2011, 20:44 --

Iacata si filmul...zborul de incercare...care a durat sub doua minute...dar a facut un looping tras de par...si DOUA tonouri... :lol:
Defectul din electronica....servoul de pe directie...cu el scos e ok...Nu l-am mai chinuit...astept sa-i schimb toate servourile...cand o sa mai dau de banuti...


-- 01 Apr 2011, 19:30 --

ar mai fi o posibila problema..ESC-ul prea aproape de receptor. (inca mai folosesc Art-techul in 35 Mhz.....) pe alt model totul a fost ok. ce-i drept distanta dintre ESC si receptor este de aproximativ 25 cm. o sa-l mai chinui zilele astea...cat o mai fi vremea buna de zbor si timpul aferent...oricum pana la finalul concursului poate trec si eu ca toata lumea in 2,4 GHz. :twisted:

-- 03 Apr 2011, 18:51 --

Dupa ceva studiu, m-am hotarat sa-mi iau cateva zile de concediu..si sa ma dedic intrutotlul "Biplanelului". Primele probleme..testate pe un alt proiet (Ultron 3d, pe care-l recomand tuturor...se construieste intr-o noapte si o zi si zobara superb...credeti-ma pe cuvant...) clar ESC-ul era mult prea aproape de receptor. pe Ultron face la fel...asa ca zilele astea incep upgradele la "Biplanel"...adica mutarea receptorului in coada, eventual ecranarea lui in staniol, si din nou la zbor cu el...ca doar asta a scopul ...sa incapa in porbagaj, si sa fie bun de iesit pe camp...oricand. A...si era sa uit...conul ala arata frumos..dar introduce vibratii mari..asa ca ...il va avea doar pentru poze...

-- 03 Apr 2011, 19:00 --

si va avea si o capota noua ...inca ma mai gandesc la forma ei...... :mrgreen:

-- 05 Apr 2011, 07:40 --

Mutarea receptorului mai in spate si schimbarea unui servo (culmea..un Zebra de pe profundor...) au dus la rezolvarea tuturor problemelor....Acuma zboara ok..si in sfarsit pot sa umblu la unghiurile motorului. Cand o sa mai gasesc pe cineva sa ma filmeze...o sa mai postez cate un film cu "Biplanelul"..ca de ieri are si nume.. :mrgreen: .
Mihai Gabriel
 
Mesaje: 22
Membru din: 01 Mar 2011, 23:23

Re: Model de criza

Mesajde joy » 16 Apr 2011, 19:59

Mi se pare putin cam scump !
Uitate numa la urmatorul linck ceva facut anul trecut , e o mica mare coincidenta de nume !
viewtopic.php?f=17&t=30
joy
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Mar 2010, 01:40

Re: Model de criza

Mesajde Mihai Gabriel » 17 Apr 2011, 22:47

Joy - așa este...dar "CRIZA" este la moda.....

Dar să revenim la " Biplănel"...căci are și un nume...și va avea și o capotă...căci acuma o merită. A facut zborul II. Iata-l
http://vimeo.com/22523329

Problema a fost un servo care făcea pe nebunul. Acum pare OK. Mai trebuie o elice care să-i permită mai multă viteză. A zburat cu un SF 1047. O sa mai comand elici, si o sa i-o schimb.

-- 26 Apr 2011, 21:30 --

uraaa....am reusit sa comand elici...acuma cand s-a terminat concursul....
Si acum , la final, cel mai important lucru este ca, acest concurs, ne-a facut sa mai iesim din casa!!!!...si asta e cel mai important lucru.
Cel putin pe mine m-a facut sa renunt la 35 MHz si sa fac o investitie...mare pentru bugetul meu...si sa trec, ca sa fiu la moda.....si sa zbor linistit....in 2,4Ghz, cu ajutorul unei statii Optic 6 de la Hitec......alta mancare de peste...dar tot am mai si castigat ceva....si cel mai important lucru!!!!!...care nu are unitate de masura....un prieten......
Multumesc din suflet organizatorilor....si...RESPECT MAXIM...pentru tot ceea ce ei fac!!!!
SA NE VEDEM SANATOSI IN 2012....(tare mare pacat e ca no pot ajunge la Rapa Rosie.dar macar noul meu prieten va face cateva poze si pentru mine!!!!)...
Zboruri linistite tuturor..si sa ne vedem cu bine la anul...sau..la ROIAS 2011!..unde eu voi fi prezent...alaturi de multi alti iubitori de aviatie!! (deocamdata suntem doi insi din buzau..si mai e loc...ca Fiatul meu e destul de incapator!!)...

-- 03 Mai 2011, 21:45 --

Acum pentru ca s-a terminat concursul, am schimbat toate servourile..(prietenii la nevoie se cunosc...), motorul...si cel mai important statia, cu Hitec Optic 6. Biplanelul e practic o splendoare cu elice 8x6. Are doua dupaamieze de zbor. Face ture de pista...ca un adevarat trainer...dar si ceva acrobatie....(la zborul pe spate sta cam cu nasul pe sus...). Unghiul de incidenta e putin cam mare...cu tot efortul de a indrepta motorul in jos, la cresterea turatiei tot ia inaltime...dar...tehnica de pilotaj......ca pe aeroclub....cand pui motor impingi nitel de mansa...
Zboara super acum...si cu viteza mica...dar si cu viteza mai mare....

Deprniada mi-a adus un preten si un model....ce pacat ca nu e cate un concurs din asta in fiecare zi!!!

RESPECT MAIM
Mihai Gabriel
 
Mesaje: 22
Membru din: 01 Mar 2011, 23:23


Înapoi la Supy_T

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Sunteti destepti, tineri si frumosi. Evoluati continuu!
cron