[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4757: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4758: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4759: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
www.Deproniada.com • Vezi subiect - Ryan NY-P

Ryan NY-P

Ryan NY-P

Mesajde Dan1972 » 11 Mar 2012, 01:53


Am citit cate ceva despre acest avion si mi-a atras atentia faptul ca atat suprafetele de zbor, cat si fuselajul au fost reconsiderate din punct de vedere aerodinamic...Astfel la fuselaj s-a renuntat la parbriz, iar suprafetele de zbor au sectiune redusa. In plus, avionul are aripile foarte largi, in comparatie cu lungimea fuselajului...
...Voi incepe cat de curand constructia avionului, in functie de timpul disponibil. Vom vedea ce va iesi...

-- 25 Mar 2012, 15:28 --

Modelul va avea:
- Anvergura - 1.600 mm
- Lungime - 950 mm
- S. Portanta - 40,5 dmp aprox.
- Sarc.Alara - 24,7 gr/dmp aprox.
- Greutate estimata - 1.000 gr. max.
- Motor 2825 -1000 kv - 750 gr.tractiune
- Acumulator 11,1v-1000...1300 mAh

Acum am gasit putin timp si rabdare si am inceput constructia... Imagine

-- 25 Mar 2012, 15:30 --



-- 25 Mar 2012, 15:32 --



-- 25 Mar 2012, 15:35 --



-- 25 Mar 2012, 15:50 --

Modelul va fi facut din depron de 3 mm, iar in anumite puncte va fi intarit fie cu baghete din lemn, fie cu plistiren gros (inca nu m-am hotarat...).
Motorizarea aleasa de mine poate sa para prea slaba, dar incerc sa fac acest model cat mai usor posibil...In plus, cu acest motor am ridicat in aer un FunCub - Multiplex cu acumulator de 3s-5000 mAh...cu greutate totala de 1400 gr....Deci ar trebui sa fie in stare sa ridice in aer si acest model...
...Am dubii mari in privinta unor solutii constructive alese de mine si nu stiu daca avionul va rezista, dar vreau sa incerc, pt. ca numai asa am sanse sa obtin o greutate redusa....
...............................
Aripa va fi dintr-o bucata (pt. scaderea greutatii...) si va fi intarita cu un lonjeron "I" format din doua baghete din lemn 10x5 mm chesonate cu depron de 3 mm. In centru si pe capete va avea profiluri din depron de 20 mm.
Prinderea ei va fi cu 2 bolturi de ghidare in fatza si un surub in spate.
...Voi incarca poze, pe masura ce lucrarile avanseaza. :-). Sper sa am timp sa-l termin si sa fac si un zbor, pana pe 22.04...

-- 29 Mar 2012, 23:06 --

Am reusit sa mai mesteresc cate ceva la aripa...
Imagine0377.jpg
Imagine079.jpg
Imagine076.jpg
Fuselajul inainte de acoperire...


-- 29 Mar 2012, 23:09 --

Imagine0377.jpg
Imagine079.jpg
Imagine076.jpg
Fuselajul inainte de acoperire...


-- 29 Mar 2012, 23:11 --

Imagine076.jpg
Fuselajul inainte de acoperire...


-- 29 Mar 2012, 23:26 --

Aripa a pus ceva probleme, la care nu m-am gandit...
1 - S-a curbat datorita faptului ca cele 2 baghete au fost lipite la momente diferite, iar la lipirea cu Poliurethane, e necesar ca materialul sa fie udat...La uscare lemnul si-a modificat dimensiunile... :evil: ...lucru ce a facut-o sa se curbeze...A fost si vina mea...pt. ca nu am lasat-o sa stea mai mult ptimp pe suprafata plana...
...Dar am reusit sa remediez problema...Am udat iar baghetele din lemn si am pus greutati pe ea...In final am reusit s-o indrept, fara sa se rupa nimic... :mrgreen:
2 - A crapat depronul atunci cand am incercat sa-l indoi la bordul de atac... :evil: ...Am incercat toate metodele pe care le cunosc, dar nu a mers niciuna...Cu nervuri...se crapa alaturi...iar la cald se indoaie de unde vrea el si in final a rezultat o forma care nu mai are nici o legatura cu aerodinamica si cu profilul aripii...
...In final, dupa ce mi-am facut o mie de nervi, am renuntat la aceasta metoda si m-am hotarat sa o acopar cu 2 bucati de depron...(intrados si extrados...)...Acum una din aripi asteapta sa se intareasca adezivul... :D
Voi pune poze imediat ce va fi gata...

-- 30 Mar 2012, 16:58 --



-- 01 Apr 2012, 17:14 --

Aripa e aproape gata...Mai trebuie sa-i mai fac eleroanele...

-- 08 Apr 2012, 15:48 --

Ma ingrozeste felul in care se scurge timpul, mai ales daca ma gandesc ca in aceasta perioada sant si sarbatorile de Pasti....Vremea vad ca nu e prea prietenoasa... :(
Am mai mesterit ceva...Am inceput sa lucrez la fuselaj, dar lucrarile avanseaza greu...Atasez cateva poze:

-- 08 Apr 2012, 15:54 --



-- 08 Apr 2012, 15:57 --



-- 08 Apr 2012, 16:01 --

Cu toate ca am reusit sa lucrez destul de precis, nu sant multumit de rigiditatea fuselajului (in aceasta faza...)...Dar voi vedea pe parcurs cum il voi rigidiza...in asa fel incat sa nu adaug greutate prea multa...

-- 15 Apr 2012, 20:37 --

Am mai mesterit cate ceva la fuselaj, dar lucrarea merge parca fara spor...Probabil din cauza adezivului ales...cu care, fiecare lipitura trebuie sa stea la intarit 4 ore...Mai mult...murdareste/naclaieste iremediabil orice atinge...Si ma ia groaza cand ma gandesc ca nu mai e decat o saptamana... :( ...Voi incerca sa ma concentrez doar pe partea strict functionala si voi lasa la urma (daca va mai fi timp...) detaliile "scale"....
Am facut si fixat batiul motorului, am mai rigidizat botul cu cateva piese din depron...Acum partea din fatza e suficient de rigida...Mai trebuie doar acoperita cu depron...
....................
Am reusit sa rigidizez si sectiunea de mijloc a fuselajului si am facut zona de prindere a trenului de aterizare...destul de rigida...
...................
Am facut si zona de prindere a ampenajelor...Urmeaza sa gandesc si sistemul de prindere a acestora...
...................
Urmatorul pas este acoperirea fuselajului cu depron...si sistemul de prindere al aripii...Va tin la curent cu evolutia lucrarilor...
Ceva poze...

-- 15 Apr 2012, 20:39 --



-- 15 Apr 2012, 20:42 --

Imagine0377.jpg
Imagine079.jpg
Imagine076.jpg
Fuselajul inainte de acoperire...


-- 15 Apr 2012, 20:43 --



-- 15 Apr 2012, 20:45 --

Imi cer scuze pt. pozele incarcate de cate 2-3 ori...Nu stiu exact ce se intampla...Eu le-am incarcat doar o singura data...
Fişiere ataşate
Imagine075.jpg
Imagine069.jpg
Imagine0361.jpg
Imagine0360.jpg
Imagine0359.jpg
Imagine207.jpg
Imagine2903.jpg
Imagine198.jpg
Imagine162.jpg
Imagine135.jpg
Imagine080.jpg
Imagine077.jpg
Imagine0960.jpg
Imagine132.jpg
Imagine160.jpg
Imagine059.jpg
Imagine061.jpg
Imagine065.jpg
Imagine060.jpg
Imagine044.jpg
Imagine021.jpg
Imagine018.jpg
Imagine020.jpg
Imagine004.jpg
Imagine017.jpg
Imagine500.jpg
Imagine253.jpg
Imagine246.jpg
Imagine228.jpg
Imagine228.jpg
Imagine203.jpg
Imagine175.jpg
Dan1972
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mar 2012, 20:36

Re: Ryan NY-P

Mesajde Mihai_supy » 18 Apr 2012, 12:11

Superb. urmatoarea - balsa...(ca seamana cu o CESSNA)
Mihai_supy
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Feb 2012, 21:55

Re: Ryan NY-P

Mesajde Dan1972 » 23 Apr 2012, 01:26

@Mihai_supy - Multumesc frumos pt. aprecieri !!! ...La faza cu Cessna, nu stiu la ce te referi...Nu seamana cu Cessna de nici o culoare...Ai sa vezi, daca reusesc sa-l termin in timp util...Are forma de fus...aripa e cu sectiune constanta...este f. scurt in raport cu anvergura...ampenajele au forma rotunjita...etc...Dupa parerea mea este apropiat ca si conceptie de Piper CUB - J3, pt. ca si acesta are cam aceleasi trasaturi, doar ca are o forma mai neaerodinamica decat Ryan NY-P...
....Daca te referi la poza cu aripa pusa pe Cessna 182-ArtTech...eu am pus aripa asa ca sa evidentiez dimensiunile, dar fara vre-o legatura cu Cessna...
...................
Deja e stabilit :) ...Urmatorul va fi un Piper CUB - J3 termic, din balsa de 1800...2000 mm anvergura si motor de 7,5cc :)
Multumesc inca o data!

-- 23 Apr 2012, 00:35 --

In aceasta perioada am mesterit intens, dar nu am reusit sa-l termin...Noroc ca ni s-a acordat aceasta perioada de prelungire de 3 zile si multumesc inca o data organizatorilor !!!
Sper ca in aceste 3 zile sa fie gata! Altfel ar fi pacat...

-- 23 Apr 2012, 00:38 --



-- 23 Apr 2012, 00:42 --



-- 23 Apr 2012, 00:46 --



-- 23 Apr 2012, 00:50 --



-- 23 Apr 2012, 00:55 --



-- 23 Apr 2012, 01:00 --



-- 23 Apr 2012, 01:02 --



-- 23 Apr 2012, 01:18 --

Azi imi planificasem sa il scot la zbor, dar lucrurile s-au complicat...Avionul are coada grea, iar ca sa-l echilibrez, ar fi trebuit sa adaug pe bot 120 gr. de plumb... :evil: ...Nu am vrut sa fac acest lucru, asa ca m-am apucat sa usurez coada avionului...Am eliminat o placa de prindere a ampenajelor si cateva holzsuruburi, dar e prea putin....O sa vad ce reusesc sa fac...Pana la urma s-ar putea sa fie nevoie sa adaug ceva plumb pe bot, dar oricum mai putin...Raportul Coada-Bot este de 1/3...Adica 5 gr. minus pe coada = 15 minus pe bot...
...Ma intriga faptul ca ampenajele au iesit f. grele, in conditiile in care le-am facut doar din 2 straturi de depron de 3 mm, balamale ultrausoare din folie si doar o singura intaritura din placaj de 1,5 mm pe profundor care nu are decat 5 gr...Dar la final au ajuns la 37 gr...Ma bate gandul sa fac niste gauri rotunde mari in ampenaje si apoi sa le acopar cu folie...dar castigul de greutate nu va fi mai mare de 4-5 gr. , pt ca depronul e usor...
...Nu am vrut sa lipesc direct ampenajele pe coada fuselajului, pt. ca prinderea aceasta cu holzsuruburi imi da posibilitatea sa le centrez la final...sa modific unghiurile (daca va fi cazul...)....
Voi vedea ce iese la final... ;)
Fişiere ataşate
Imagine189.jpg
Imagine183.jpg
Imagine230.jpg
Motorul fixat + Placa de baza a conului de elice
Imagine11203.jpg
Roata din spate + Prinderea din spate a ampenajelor
Imagine11207.jpg
Ghidajul din fatza al aripii
Imagine11206.jpg
Servo + Tije + Echii........
Imagine11135.jpg
Eleroanele taiate
Imagine11228.jpg
Suportul aripii fixat
Imagine11132.jpg
Prinderea din spate a aripii
Imagine122.jpg
Imagine119.jpg
Incepe sa semene a avion...:)
Imagine116.jpg
Asamblare...provizorie
Imagine11136.jpg
Ampenajele pe cantar...37 gr.
Imagine094.jpg
Suportul trenului de aterizare fixat in 5 dibluir din lemn...
Imagine091.jpg
Trenul de aterizare
Imagine090.jpg
Suportul trenului de aterizare
Imagine074.jpg
Ampenajul Orizontal
Imagine082.jpg
Suportul aripii montat
Imagine11077.jpg
Fuselajul acoperit integral
Imagine11069.jpg
Prinderea din fatza a aripii
Imagine11061.jpg
Degajarea pt. suportul trenului de aterizare
Imagine11059.jpg
Fuselajul acoperit pe laterale
Dan1972
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mar 2012, 20:36

Re: Ryan NY-P

Mesajde padre » 23 Apr 2012, 16:35

Sa ai spor la construit si vreme buna la zbor! Ai muncit mult si ar fi pacat sa nu fie gata la timp.
Eu "mi-am invatat lectia" si nu ma mai apuc de proiecte complicate cand stiu ca voi fi presat de timp.
Daca ar fi timp mai mult cred ca s-ar putea face o clasa de aeromodele RC scale din depron. E mult de munca la ele dar sunt foarte frumoase. Al tau e un bun exemplu in acest sens.
Spor!
padre
 
Mesaje: 48
Membru din: 20 Mar 2010, 01:38

Re: Ryan NY-P

Mesajde Dan1972 » 24 Apr 2012, 22:55

Dan1972
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mar 2012, 20:36

Re: Ryan NY-P

Mesajde Mihai_supy » 24 Apr 2012, 23:27

..O mica sugestie....legat de centrajul modelului. Eu unul cred ca cel mai simplu ar fi (daca nu poti modifica pozitia acumulatorului) sa refaci batiul motorului. Cred ca inca doi trei cm mai lung batiul motorului ar rezolva problema, si nici nu ar strica aspectul general al avionului. Mai mult ...se poate rezolva foarte repede.
Spor la treaba...si scoate-l la zbor - acolo e locul lui - pe cer... :P
Mihai_supy
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Feb 2012, 21:55

Re: Ryan NY-P

Mesajde Dan1972 » 25 Apr 2012, 00:28

Dan1972
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mar 2012, 20:36


Înapoi la Dan1972

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Sunteti destepti, tineri si frumosi. Evoluati continuu!
cron