[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4757: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4758: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4759: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3825)
www.Deproniada.com • Vezi subiect - Little Ugly Bipe

Little Ugly Bipe

Little Ugly Bipe

Mesajde Galm Grimsson » 23 Apr 2012, 23:10

Sunt la prima participare si la prima constructie (daca nu punem la socoteala un BLU-BABY)...si la primul esec :D
Desi nu mai zboara, sau mai bine spus...NU ZBOARA, am sa postez totusi cateva poze si vreo 4 filmulete.
Ideea era un biplan cu aripi cu diedre diferite...cel de sus pozitiv , cel de jos negativ ambele in 6 grade, din fata vazut un X....
Dupa ore si zile de lipit, taiat,smirgluit...cam asa arata.
Pagubele nu sunt majore si timp de refacut si corectat greselile ar mai fii...insa nu si pentru zbor si postat filmul.
Mi-am invata lectia cu ocazia asta :(
Cum pentru mine s-a incheiat DEPRONIADA , urez tuturor colegilor succes!:)











































video:



Galm Grimsson
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Feb 2012, 22:52

Re: Little Ugly Bipe

Mesajde padre » 24 Apr 2012, 11:02

Eu spun ca daca mai ai timp si pagubele nu sunt majore poti sa-l faci sa zboare.
Insa dupa parerea mea:
1) Nu ai eleroane. Diedrele aripilor modelului tau se anuleaza reciproc (efectul lor). Ai nevoie de eleroane+profundor.
2) Nu ai directie. Suprafetele de comanda pe care le ai pe capetele planurilor nu actioneaza ca directie. Sunt prea aproape de Centrul de Greutate (asta in cazul in care CG e pe aripa). Se folosesc astfel de "directii" la modelele "canard" (cu profundorul in fata). Acolo CG e mai in fata aripii iar aripa e de multe ori in sageata. Deci o distanta mai mare intre CG si suprafetele de comanda. Mai bine aveai deriva (fixa) pe coada, eleroane (macar pe una din aripi) si profundor.
3) Se pare ca pentru aripa ai folosit profil KFm2. Nu-mi dau seama daca ai rotunjit sau nu profilul la bordul de atac.
4) Nu ma pricep la trenurile de aterizare (de altfel nu ma pricep la multe) dar cred ca trebuie sa verifici daca rotile trenului principal sunt aliniate si se invart usor. Daca ai roata orientabila pe coada actionata simultan cu directia cauta sa trimezi din emitator directia (pe 0 inainte de zbor) si nu roata. Roata o trimezi apoi mecanic. Altfel modelul ruleaza drept iar dupa decolare te trezesti ca "trage" directia. Trimezi apoi directia in aer si la aterizare modelul nu mai ruleaza drept.
Eu cred ca din acest model, cu o buna combinatie motor+elice+pilot se poate face macar un acrobat. E un model frumos si ar fi pacat sa nu participe la jurizare.
Parerea mea
padre
 
Mesaje: 48
Membru din: 20 Mar 2010, 01:38

Re: Little Ugly Bipe

Mesajde Dan1972 » 25 Apr 2012, 02:36

Imi dau si eu cu parerea si sper sa nu deranjez...
....Exact cum a spus si @padre...Tu nu ai suprafetze de control corespunzatoare...Ai nevoie macar de directie pe coada si eleroane pe aripi !
Tu nu ai nici eleroane si nici directia nu produce efectul dorit...deci nu ai posibilitatea sa-l controlezi si sa-i corectezi traiectoria...
...Vezi sa nu cumva sa nu ai tractiune suficienta, pt. ca am vazut pe filme ca se ridica de bot, intra in limita si ramane pt. o clipa oprit in aer...Daca ar fi avut tractiune suficienta, trebuia sa plece macar pe verticala...Vezi ce tractiune are motorul folosit de tine, apoi vezi ce greutate are avionul si daca esti cu cel mult +30% cu greutatea peste tractiunea motorului, ar trebui sa zboare...
Lipsa de tractiune mai poate fi si din cauza unei elici nepotrivite (prea mica)...Totusi pare suficient de mare...
...Mai e si sarcina alara...Calculeaza ce suprafatza portanta are avionul (cu tot cu profundor) si ce greutate are avionul...Imparti greutatea la suprafatza portanta si optii sarcina alara (incarcarea pe aripa...) Daca are pana in 30...35 gr/dmp ar trebui sa nu fie probleme...Totusi mi s-a parut ca vine cam repede la sol...Pare cam greu...Ce greutate are???
..............................
Curaj!!! E pacat sa abandonezi !!! E pacat de munca ta !!! Ar mai fi timp pana maine seara...Fa-i rapid o directie...renuntza la directia de pe aripi...si daca mai e timp si niste eleroane cu un singur servo...Poti face toate astea rapid...Le tai cu cutterul si le faci balamale din scotch...Eleroanele le cuplezi pe un singur servo...si chiar are sanse sa zboare...
Mai verifica o data daca CG-ul e corect ales !!!
Spor!
Dan1972
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mar 2012, 20:36

Re: Little Ugly Bipe

Mesajde Galm Grimsson » 25 Apr 2012, 11:34

Multumesc pentru vorbele frumoase , pentru incurajare....si pentru criticile constructive! :)

Elicea e ok ,un 7*6 si tractiune aproximativ 720 de grame iar eu am 620 complet echipat.
Eleroanele imi iau 30 de minute sa le fac , problema este ca nu am cand sa il zbor si se anunta ploi torentiale mai spre seara.
CG dupa calculele mele la 8 cm de bordul de atac...eu l-am echilibrat la 7
Incarcarea alara ar fi cam pe la 23 grame pe dm patrat...deci e ok.

Am montat gresit motorul...asta cu siguranta e una din greseli!
Am sa pun eleroane si deriva normala pe coada....dar nu voi zbura decat duminica.

Va multumesc oricum pentru sustinere si va urez succes la concurs!:)
Galm Grimsson
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Feb 2012, 22:52

Re: Little Ugly Bipe

Mesajde Dan1972 » 26 Apr 2012, 02:07

Pacat ca nu ai mai avut timp sa-l modifici si sa-l zbori iar ! ...Totusi banuiesc ca nu vei abandona proiectul (macar din ambitie...)

1 - Elicea mi se pare al naibii de mica daca e 7x6...Nu te baza pe faptul ca dezvolta 760 gr. tractiune !!! E mica in diametru, dar cu pasul mare...Asta inseamna ca e o elice de viteza, dar nu de tractiune (diametrul = tractiune...pasul=viteza). Sigur...depinde ce kv are motorul, dar chiar si pt. un motor cu 1600 kv e mica ( o spun din ce am observat eu in zborurile mele...)...Incearca cu una 8x4...9x5...10x6 in fct. de motorul pe care il ai...
...8x4 e pt. un motor cu 1400...1650 kv
...9x5 pt. un motor cu 1000...1300 kv
...10x6 pt. un motor cu 840...1000 kv
...............Sigur...ma refer la motoarele mici cu diametru de 28 mm (2825...2826...2830...2834)
In general la primul zbor al unui aeromodel, e bine sa folosesti o elice mai "lenta" (cu diametru mai mare si pas mai mic) ca sa ai tractiune si sa nu zboare prea repede...pana apuci sa reglezi avionul...

2 - CG-ul...in general e bine sa fie cat mai aproape de centrul de presiune al aripii, dar intotdeauna in fatza acestuia...
Vezi sa nu cumva sa fie prea sus fatza de axa longitudinala a avionului...caz in care creiaza moment de rasucire ...Incearca sa-l cobori cat mai mult, ca sa accentueze efectul de autostabilizare...

3 - Incarcarea alara...Daca e 23 gr./dmp e OK...E demna de un planor...Totusi mie mi s-a parut in fimari ca vine cam repede la sol...dar probabil e din cauza faptului ca s-a oprit complet in aer si a ramas fara portantza...

4 - De ce spui ca ai montat gresit motorul ?!? Ce e gresit ??? Unghiurile ??? Nu sant chiar asa de pretentioase...Il fixezi din ochi sa fie un pic in jos si spre dreapta, cum stai "in avion"...Daca e asa, zboara fara probleme...Restul sant chestii de finetze (de moft) pt. cei pretentiosi...
.............................
Verifica si unghiurile de incidentza ale aripilor, in raport cu cel al profundorului...Fa-ti un raportor cu fir cu plumb, fixeaza aeromodelul perfect la orizontala (cu profundorul pe "0" grd) si in aceasta pozitie, aripile trebuie sa aiba incidentza de 2-3 grd. ...Daca nu e asa, nu va zbura nici o data !!!
...Eu "mi-am luat-o" la avionul pe care l-am construit anul trecut...Nu am fost prea exigent cu aceste unghiuri si astfel nu a zburat sub nici o forma...L-am distrus si reparat de 3-4 ori... De data asta am invatat lectia... :mrgreen:
............................
Multumim de urari! Sa vedem ce va decide juriul! ;)
Dan1972
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mar 2012, 20:36

Re: Little Ugly Bipe

Mesajde Galm Grimsson » 26 Apr 2012, 17:12

Si mie imi pare rau ca nu l-am "terminat" in timp util...mai ales ca in ultima noapte am stat pana dimineata la 4 sa repar la el, deci nici vorba sa abandonez chiar si "off-topic" :)
Elicile recomandate la acel motor sunt 7/4 si pana la 7/7...oricum alta nu aveam decat un 8/6 si un 8/4 tripala :o

Da ...motorul era la 0 grade :))
Am terminat cu reparatile printre care tren de aterizare rupt si profundor surcele, dar au mai fost si altele
Am renuntat la roata orientabila , am sa incerc o elice mai mare si mut accu jos...nu stiu unde dar ii caut un loc :)
Duminica o sa il testez din nou.

In final a ramas doar un studiu de caz : ASA NU , ASA DA... :)
Inca odata multumesc de sprijin si bafta tuturor!
Galm Grimsson
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Feb 2012, 22:52


Înapoi la Galm Grimsson

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Sunteti destepti, tineri si frumosi. Evoluati continuu!
cron